Aan de slag op fort bij Rijnauwen aan de rand van Utrecht

Schrijf je in
  • Zaterdag 1 november 2025
  • 09:30 - 15:00
  • Bunnik
  • Boompjes/struiken verwijderen, Overig, Snoeien, ...

Wat ga je doen?

Tijdens de natuurwerkdag van 2025 gaan we aan de slag op Fort bij Rijnauwen.

Het Fort bij Rijnauwen

Fort bij Rijnauwen is onderdeel van het UNESCO Hollandse Waterlinies, bestemd als natuurfort en onderdeel van het Natuurnetwerk Nederland. Met 33 hectare is het grootste en groenste fort van de Nieuw Hollandse Waterlinie en daarmee bijzonder fort in de Kromme Rijn-regio. De natuur op Fort bij Rijnauwen is uniek en rijk aan verschillende soorten flora, fauna en paddenstoelen. Niet alleen leven hier beschermde dieren en planten, (ree, das, vos, vleermuis, buizerd en havik) ook de monumentale gebouwen hebben een uniek karakter. Dit alles verscholen op steenworp afstand van de stad Utrecht.

Het beheer

Staatsbosbeheer beheert en versterkt de huidige natuur- en cultuurhistorische waarden en houdt het duurzaam in stand. Op deze manier heeft het fort een plek en betekenis in de samenleving. Dit kan mede dankzij de vrijwilligers die actief op het fort zijn als gids, gastheer of werkzaam in het onderhoud. Daarnaast is Stichting Vrienden van fort bij Rijnauwen sinds 2014 actief om bij te dragen aan het behoud, inventarisatie en de bescherming van de unieke natuur- en cultuurwaarden van het fort.

De werkzaamheden

Delen van het fort zijn overgelaten aan de natuur en verwilderen enorm. De toegangspaden naar delen naar en rondom delen van het fort groeien dicht. Bramen en brandnetels rukken in een rap tempo op en zaailingen van de esdoorn en els zijn in grote getallen aanwezig. Vanuit ecologisch oogpunt is het belangrijk dat deze bramen weg halen waardoor de unieke paddenstoelen die voortkomen rondom het fort meer kans krijgen om te groeien. Daarom bestaan de werkzaamheden voornamelijk uit ecologische beheerwerkzaamheden van fort bij Rijnauwen. We halen de zaailingen weg, harken maaisel en groenafval weg, bij daarvoor aangewezen geschikten locaties. Daarnaast gaan we snoeien, takkenrillen maken,Ā  en worden er overige kleine werkzaamheden uitgevoerd.

 

Wat neem je mee?

  • Werkhandschoenen
  • Waterdichte en stevige schoenen of laarzen
  • Eventueel regenkleding
  • Je eigen lunchpakket
  • Zin in een gezellige en nuttige dag

Wij zorgen voor koffie of thee, soep,Ā  extra’s en gereedschap.

Belangrijk: het fort is afgesloten met een hek dus zorg dat je rond half tien bij de poort bent.

 

Resultaat

De werkzaamheden zorgen voor een positieve bijdrage aan de aanwezige flora en fauna. Onder andere door meer ruimte te maken voor de unieke paddenstoelen op het fort en de vegetatie. Daarnaast maken we zo ook meer ruimte voor de (aanwezige) insecten.

Bianca Rood

boswachter beheer

Kom een dagje helpen het fort te beheren, zodat de unieke flora en fauna behouden blijft op het grootste en groenste fort van de Nieuwe Hollandse Waterlinie!

Heb je een vraag over deze klus?

Stel een vraag

Deel deze pagina

  • Gekopieerd
Ik schrijf me alleen in
Ik schrijf me in als groep

Jezelf aanmelden voor deze activiteit

Het maximale aantal deelnemers is bereikt. Het is helaas niet meer mogelijk om je in te schrijven.

Het maximale aantal deelnemers is bereikt. Het is helaas niet meer mogelijk om als groep in te schrijven.

  • Zaterdag 1 november 2025
  • 09:30 - 15:00
  • Bunnik Route
  • Parkeren: de dichtstbijzijnde (gratis) parkeerplaats is naast Theehuis Rijnauwen (adres: Rhijnauwenselaan 16, Bunnik, ca. 5 min. lopen). Deze is in het weekend en op mooie dagen vaak vol. Een alternatief is de parkeerplaats in Utrecht Science Park (adres: Sorbonnelaan, Utrecht, ca. 15 min. lopen). Openbaar vervoer: vanaf Utrecht CS met de bus in 10 minuten naar Halte Rhijnauwen in Bunnik (www.9292.nl, ca. 15 min. lopen). Vanaf Utrecht CS is het 20 minuten fietsen of kies voor een OV-fiets bij de P+R Utrecht Science Park (adres: Universiteitsweg, Utrecht, ca. 5 min. fietsen).
  • Boompjes/struiken verwijderen , Overig , Snoeien , Takkenril maken , Zagen
  • 0 van 15 plekken beschikbaar