Natuurgebied Ratteneiland Landsmeer
Schrijf je inWat ga je doen?
Het Ratteneiland is een restje oer-Hollands landschap aan de rand van het Sportpark in Landsmeer. Je treft er bloemrijk veenmosrietland, nat berken/elzenbroekbos en twee prachtige amfibieënpoelen aan. Het bosdeel is rijk aan oude Koningsvarens. De naamgeving van dit schiereiland is niet ingewikkeld: tot halverwege de vorige eeuw werd hier huisvuil gestort en daar kwamen toen veel ratten op af. Dit huishoudelijk afval was niet zo vervuild en nadat het storten gestopt was heeft de natuur zelf dit gebied omgetoverd tot een prachtig natuurgebied
In oktober wordt een groot deel van het rietveld gemaaid. Dit riet gaan we bij elkaar harken en afvoeren naar de modderigste delen van het rondgaande pad en een broeihoop voor de ringslang. Ook wordt de opslag van jonge boompjes uit de grond gestoken en in takkenrillen gestoken.
Via de volgende link is een vorige werkdag nog te bekijken: Natuurwerkdag op het Ratteneiland
We beginnen om 10:00Â uur met een korte excursie, om te laten zien hoe mooi het er is en welke unieke vegetatie er groeit. Daarna kan iedereen, jong tot oud, op zijn/haar niveau aan de slag.
Handschoenen en gereedschap staan klaar; voor koffie, thee, vruchtensap en koek wordt gezorgd.
Trek wel laarzen en werkkleren aan, want het kan er modderig zijn.
Resultaat
Door het afvoeren van gemaaid riet zorgen we dat het rietveld verschraald en voorkomen we dat het overwoekerd wordt door bramen en brandnetels. Het blijft een echt veenmosrietland waar elk jaar de wilde planten terugkomen.
Het wegsteken van houtopslag zorgt ervoor dat de grond goed drassig en moerassig blijft.
Hans Jansen
Coördinator Natuurbeheer Ratteneiland, IVN Twiske, Landsmeer